Jak założyć firmę bez wychodzenia z domu? Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności? Jakie dofinansowania można otrzymać z Unii? Jak rozliczyć podatki? Do jakich instytucji trzeba się zgłosić? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w jednym miejscu – wejdź na nowy portal założony przez Ministerstwo Rozwoju – biznes.gov.pl.

Nowy serwis informacyjno-usługowy skierowany jest do osób, które zamierzają lub już prowadzą działalność gospodarczą. Pomaga on w załatwianiu spraw związanych z zakładaniem i zarządzaniem firmą w sposób łatwy i intuicyjny. Upraszcza formalności, które przerażają wielu chętnych do otwarcia własnego biznesu.

Serwis umożliwia realizację spraw administracyjnych drogą elektroniczną (poprzez moduł eWnioski), udostępnia gotowe formularze oraz posiada bazę danych kontaktowych wszystkich instytucji obsługujących przedsiębiorców. Zajdziemy tutaj szczegółowe informacje o obowiązujących przepisach prawa, procedurach i formalnościach związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej.

Jeśli pojawią się wątpliwości, na które nie znajdziemy rozwiązania w serwisie, pomoże nam Centrum Pomocy Przedsiębiorcy. To narzędzie pozwoli uzyskać odpowiedzi na pytania wykorzystując różne kanały komunikacyjne: telefon, livechat, video chat, co-browse, wirtualnego urzędnika lub formularz kontaktowy. Centrum Pomocy jest dostosowane do obsługi osób niesłyszących oraz dostępne w języku polskim i angielskim.

Portal biznes.gov.pl jest ściśle powiązany z systemem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), który umożliwia złożenie wniosków w sprawie rozpoczęcia działalności bez wychodzenia z domu. Serwis współpracuje także z portalem funduszeeuropejskie.gov.pl, gdzie przez wyszukiwarkę dotacji, możemy dowiedzieć się wszystkich projektach dofinansowań z Unii Europejskiej.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Polska Cyfrowa.