W dniach 15-20 lutego 2018 w Iranie odbyła się pierwsza od 1989 roku Wystawa Polska "POLAND in IRAN Business and Culture Cooperation".

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu polskiej Ambasady RP w Teheranie, Ambasady Iranu w Warszawie, Polska Agencja Handlu i Inwestycji – Biuro w Teheranie oraz izb gospodarczych i handlowych w Iranie, w tym Izby Przemysłowej z Alborz ACCIMA.

Iran konsekwentnie buduje swoją pozycję regionalnego mocarstwa posiadając największe zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Położenie 80-milionowego Iranu, pomiędzy Turcją i Pakistanem w niewielkiej odległości od Chin i Indii stanowi o jego wartości na gospodarczej mapie świata. Jest on najważniejszym graczem na 400 milionowym rynku krajów z nim sąsiadujących. Kraj ten przeżywa teraz wzmożony okres promocji produktów i usług firm z całego świata. Konkurencja w dostępie do tego lukratywnego rynku jest duża, ale paradoksalnie firmy polskie mają tu duże szanse, gdyż Polska ma tu opinię "małych Niemiec", a Persowie darzą polskie przedsiębiorstwa bardzo dużym szacunkiem i zaufaniem, które w sposób oczywisty przekłada się na pozytywne relacje biznesowe. Iran, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i ogromnemu zapleczu surowcowemu jest potencjalnie jednym z najbogatszych krajów świata. Aby nadrobić powstałe w okresie sankcji zaległości potrzebuje nowych technologii i praktycznej wiedzy. Jest to ogromna szansa również dla firm polskich - Polska ma z Iranem bardzo dobre relacje od czasów Pierwszej Rzeczypospolitej. Z kolei Polacy są w Iranie postrzegani jako solidni partnerzy w biznesie, choć nie traktuje się nas w tym kraju jeszcze, jako nowoczesnego europejskiego partnera gospodarczego. Brakuje po prostu wiedzy o samej Polsce i zmianach, które się u nas dokonały w ostatnim trzydziestoleciu.

Wystawa w Iranie ma za zadanie uruchomić współpracę pomiędzy firmami polskimi i irańskimi. Zostały zaprezentowane branże: przemysłowa, budowlana, meblowa i drzewna, moda, kosmetyki i bursztyn, medyczno-farmaceutyczna(w tym higiena i uroda), rolnicza i żywnościowa, IT/ITC (nowe technologie i inne).

Ofertę gospodarczą Rybnika zaprezentowała firma KHZ TEMPO SERVICE z Gliwic, której właściciele od wielu lat są związani z Rybnikiem. Przedstawiciele firmy zaproponowali bezpłatną promocję miasta podczas odbywającej się w Teheranie wystawy. Podczas rozmów z irańskimi partnerami przedstawiono ofertę i potencjalne obszary współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, prowadzącymi działalność w naszym regionie. Warto również podkreślić, że Rybnik był jedynym polskim miastem, które było promowane podczas wystawy.