Ustawienia strony

Zmień ustawienia, aby lepiej widzieć prezentowane treści

Rozmiar tekstu

Wysoki kontrast

Facebook Twitter

Rybnik. Miasto z ikrą.

Lievin

Lievin

wwwwww.lievin.fr

Liévin jest francuskim miastem liczącym ponad 35 tys. mieszkańców, położonym w przemysłowym regionie Nord-Pas-de-Calais.

W następstwie tragicznego wypadku górniczego z 1974 roku, w wyniku którego zginęło 42 górników, miasto zaczęło prowadzić ambitną politykę rozwoju gospodarczego, kładąc nacisk na kulturę i sport. Dzięki „nowej” polityce, Liévin z miasta przemysłowego przekształciło się w miasto stawiające na młodych ludzi i tworzące dla nich możliwości rozwoju.

W Liévin znajduje się centrum kulturalne: ARC en Ciel (kina, teatr, sale wystawowe, grupy teatralne), a także kryty stadion regionalny, stadion lekkoatletyczny, aqua park. Umowa o współpracy została podpisana najpierw we Francji, 4 grudnia 2000 roku, a 6 miesięcy później 22 czerwca 2001 roku w Rybniku.


Współpraca obu miast polega głównie na wymianie doświadczeń w sferze gospodarczej (restrukturyzacja przemysłu górniczego), administracyjnej, kulturalnej i sportowej.

Praktycznym przykładem współpracy był dwukrotny udział (grudzień 2000 i 2001) przedstawicieli naszego miasta, rzemieślników oraz młodzieży w Targach Bożonarodzeniowych w Liévin, gdzie Rybniczanie promowali i sprzedawali rodzime produkty.

Miasto jest popularnie dzięki hali lekkoatletycznej, w której odbywają się znane mityngi.