Ustawienia strony

Zmień ustawienia, aby lepiej widzieć prezentowane treści

Rozmiar tekstu

Wysoki kontrast

Facebook Twitter

Rybnik. Miasto z ikrą.


Mazamet,  Midi-Pyrénées, Francja

Mazamet leży w południowej Francji, w regionie Południowe Pireneje nad rzeką Arnette w departamencie Tarn, niedaleko Carcassone, Toulouse i Morza Śródziemnego. Liczy 20 tys. mieszkańców. Przez wiele lat głównym źródłem dochodu był przemysł garbarski, obecnie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa o bardzo zróżnicowanych branżach (opakowania na artykuły spożywcze, żywność dla zwierząt). 

Początki współpracy pomiędzy miastami sięgają połowy lat 80-tych. Umowa o partnerstwie została podpisana 4 czerwca 1993 roku w Mazamet. Sygnatariuszami umowy, oprócz władz samorządowych obu miasta, byli przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Mazamet, Stowarzyszenia Mazamet-Rybnik oraz Alliance Française w Rybniku.

Miasta prowadzą współpracę na kilku płaszczyznach, m.in. gospodarczej, edukacyjnej, ale przede wszystkim są to kontakty oparte na wymianie kulturalnej, w którą szczególnie są zaangażowane: Liceum Sióstr Urszulanek prowadzące wymianę międzynarodową młodzieży oraz Miasto Rybnik, które co roku współorganizuje Dni Rybnika w Mazamet lub Dni Mazamet w Rybniku.